34. Gün – Üç Perde Formatı

Bugün 1014 kelime yazmışım. Yedinci bölüm, aksiyonu ve duygu yoğunluğu bol iki bölümden sonra nispeten sakin geçen, önceki bölümlerde olan bitenin yankılarının görüldüğü bir bölüm oluyor.

***

Roman İpucu

  • Romandaki bölümlerin muhtemel isimleri:

3. Bölüm: Macar Sisi

***

Üç Perde Formatı

Bugün romanı kurgularken uygulamaya çalıştığım bir yöntemden söz etmek istedim. Aslında kurgularken direk olarak kullandığım bir araç olmaktan ziyade, yaptığım kurgunun uygunluğunu kontrol ettiğim temel bir format olarak da görebiliriz.

Üç Perde Formatı’ nı anlatırken bolca wikiden ve yakından takip ettiğim Writing Excuses podcastinden kopya çekeceğim haberiniz olsun.

Üç Perde Formatı (Three Act Format) – türkçesi başka bir şeyse lütfen beni de aydınlatın – genelde senaryo yazımından uygulanan bir yöntem ama yazılı kurgulara da gerek büyük, gerek küçük ölçeklerde uymaması için bir sebep yok.

Üç Perde formatı adı üstünde üç perdeden oluşuyor. Şöyle ki;

  1. Perde: Karakterler ve yaşadıkları dünya tanıtılır. Kahraman bir sorunla karşılaşır, o sorunu çözmeye çalışırken olanlar nedeniyle ilk dönüm noktası yaşanır. Bu andan sonra o karakter için hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.
  2. Perde: Kahraman ilk dönüm noktası nedeniyle ortaya çıkan sorunu çözmeye çalışır.  Sorunu her çözme denemesinde işler git gide daha da kötüleşir. Sorunu çözmek için bolca deneme yanılma yapılır. Fakat sorun düşünülenden de büyük çıkar. Kahramanın çözüm bulamamasının sebebi henüz yeterli becerilere sahip olmaması veya kendi hakkında üstesinden gelemediği bir sorun olabilir. Burası ideal olarak en uzun perdedir. Ayrıca yine bu perdede kahraman hikayede düşebileceği en dip noktaya düşer, karşılaştığı sorunun çözümü mümkün değil gibidir.
  3. Perde: Ana ve yan hikayeler büyük bir zafer anıyla çözüme ulaşır. Öykünün ana çatışması burada çözülür, tüm dramatik sorular cevap bulur. Karakterler hikayenin başlangıcına göre farklılaşmış, gelişmiştir.

Bu yapıyı, siz de izlediğiniz birçok filmden ve okuduğunuz kitaptan hatırladınız değil mi?

Reklamlar

4 comments on “34. Gün – Üç Perde Formatı

  1. […] yanında planı yaparken, olayların gidişatını geçen gün bahsettiğim Üç Perde Formatı‘na göre işlemeye çalıştım.  Fakat bunu, hikaye hakkında bilgi vermeden anlatmam biraz […]

  2. […] ana kırılma noktalarını ve romanın sonunu içerecek bir paragraf haline getirin. Burayı Üç Perde Formatı‘na göre, üç felaket ve bir son şeklinde geliştirebilirsiniz. İlk felaket dış […]

  3. Mugene dedi ki:

    Daha önce duymadığım bir şeydi bu üç perde formatı. ama aklıma aşağıdaki video’yu getirdi. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s